След дълго обучение, предизвикателства и много работа, включително в едно от най-натоварените спешни отделения, д-р Алдин Али се завръща от Германия с един голям въпрос в ума си: защо отношенията между лекари и пациенти в България са толкова напрегнати?
Вдъхновен от обучението си в чужбина, той решава да се заеме с този проблем в родината си. “Ние не можем да променим миналото, но можем да променим бъдещето”, споделя той. Резултатът от това размишление е създаването на симулационен център, където млади лекари ще могат да се обучават на основни техники за ефективна комуникация с пациентите – например справяне с кризисни ситуации, справяне с агресивни пациенти, водене на разговор при донорска ситуация, как се съобщават лоши новини и т.н. Самият Алдин е преминал подобно 8-модулно обучение в Германия с участието на актьори, които влизат в ролята на пациенти. Така лекарят може да се види отстрани как въздейства върху пациента в рамките на сценария. Получава обратна връзка и от “пациентите”, разбира се.
В България липсва програма от този тип, но д-р Али решава да промени това. Проектът му за симулационен център не само ще предложи обучение на младите медицински специалисти, но и ще помогне за възстановяването на доверието между пациентите и лекарите. Доверие, което в последните години у нас, за жалост, се е нарушило.
Тази инициатива е първата стъпка за подобряване на медицинската грижа в България. Д-р Али създава фондация “Здраве за България”, за да подкрепи този проект и да създаде по-добро бъдеще за здравеопазването у нас.
Очаква се първите две години след отварянето на симулационния център обучението да бъде безплатно за студентите по медицина, които желаят да се включат. Това е само началото на пътя към подобряване на отношенията между лекари и пациенти в България.